منو
صفحه اصلیفوق برنامهفعالیتهای آموزشیرایانه

آموزش رایانه

به نام خالق مهربانی ها
برنامه کامل دپارتمان کامپیوتر دبستان راهبرد دانش ( مهر آیین ) – سال تحصیلی 1395-1394

پیش دبستان :


در پایه پیش دبستانی در سال تحصیلی 1395-1394 در جلساتی که در بخش IT مدرسه مهرآیین برگزار نمودیم ، بنا را بر آشنایی دانش آموزان در این پایه با دو سخت افزار مهم و کاربردی Mouse و Keyboard گذاشته ایم . در این پایه برای آشنایی و تمرین مهارت استفاده با Mouse کار با نرم افزار رسم و نقاشی PAINT خواهد بود . مهارت کار با صفحه کلید در این پایه به آنها کمک میکند که بتوانند دست را با صفحه کلید هماهنگ کنند و عملکرد و جای دگمه های Keyboard را آموزش ببینند، برای این کار تمرین و استفاده ابتدایی از نرم افزار word در نظر گرفته شده است. دانش آموزان با کمک این دو نرم افزار علاوه بر افزایش مهارت استفاده از آنها با محیط سیستم عامل Windows و دستورات آن آشنا می شوند.

پایه اول :

در پایه ی اول ابتدا باید یادآوری پیش دبستان را شروع نماییم تا مهارت های لازم را تکرار نمایند ، زیرا مهارت های ابتدایی در کامپیوتر باید به خوبی برای دانش آموزان نقش ببندد تا این مهارت در سنین بالاتر برای دانش آموزان مشکلی ایجاد ننماید .در این پایه نیز ابتدا با نرم افزار Paint شروع خواهد شد و تمرین استفاده از Mouse را انجام می دهند ، سپس Word را در سحطح کیفی بالاتری نسبت به پایه پیش دبستان دنبال خواهیم کرد ، از قبیل مفهوم فونت در واژه پرداز ها ، تغییر فونت در واژه پرداز ها ، رنگ فونت و ضخامت آنها . دانش آموزان ضمن کسب مهارت های این دو نرم افزار با محیط Windows به عنوان پر کاربردترین سیستم عامل آشنا می شوند.

پایه دوم :

در این پایه مبانی کامپیوتر و Windows سطح 1 و همچنین نرم افزار word مقدماتی تدریس خواهد شد.
لازم است دانش آموزان در این پایه بتوانند از کامپیوتر برای ارائه پروژه های خود استفاده کنند، به همین دلیل استفاده از Flash Memory را می آموزند.

پایه سوم :

در پایه سوم در شروع سال تحصیلی ابتدا یادآوری در سطح یک را آغاز می نماییم و به مرور مهارت های قبلی میپردازیم ، بعد از یادآوری های جامع ، واژه پرداز Word را به صورت پیشرفته تر دنبال خواهیم کرد . مهارت هایی که در این واژه پرداز آموزش خواهیم کرد ، shape , Table, Picture ، طراحی صفحه ، استفاده از کلید های کاربردی و ترکیبی را فرا خواهند گرفت .
در این پایه اینترنت را در سطح اول آموزش خواهیم داد ، مفاهیم مرور گر ، عملکرد مرورگز و انواع آن
در ترم دوم در این پایه نرم افزار کاربردی PPT یا Power Point را در حد مقدماتی آموزش خواهیم داد .

پایه چهارم :

در شروع سال تحصیلی دروس کامپیوترسال قبل را یادآوری خواهیم کرد، در ادامه مبحث مقدماتی از مبانی کامپیوتر را شروع مینماییم ، Windows در سطح دو را آموزش خواهیم داد ، در واقع Windows پیشرفته را با مهارت خوبی فرا خواهیم گرفت ، نصب برنامه ، حذف برنامه از جمله موارد ویندوز پیشرفته می باشد . ایجاد یک حساب کاربری یا ایمیل را برای دانش آموزان در این پایه آموزش خواهیم داشت . در این پایه همچنین نرم افزار Power Point به طور کامل تدریس خواهد شد.
پایه پنجم :
مبانی پیشرفته در پایه پنجم به صورت استاندارد بنیاد ICDL ایران انجام خواهد شد . در این پایه علاوه بر آموزش پیشرفته تک تک سخت افزار های کامپیوتر به فروشگاه عکس یا همان PHOTOSHOP خواهیم پرداخت .
در پایه پنجم دانش آموزان به خوبی مهارت های لازم را در فتوشاپ و مبانی پیشرفته فرا خواهند گرفت ، همچنین ترکیب عکس ها و تصاویر . ویدئو را با نرم افزار PRO show Gold فرا خواهیم گرفت .

پایه ششم :

در این پایه با توجه به اینکه در سالهای گذشته مهارت های لازم را آموزش دیده اند بحث و آموزش را به سمت کار عملی بیشتر و پژوهش محوری پیش خواهیم برد ، با این کار دانش آموزان دقیقا درگیر کار عملی با کامپیوتر خواهند شد ، در این قسمت دانش آموز می تواند خود را به خوبی سنجیده و مهارت خود را آزمایش نماید . دانش آموزانی که بتوانند مهارت لازم را در این مقطع کسب نمایند ، به خوبی در پایه های بالاتر مسلط خواهند بود ، دپارتمان IT مهر آیین از شما اولیای محترم این خواهش را دارد که ایجاد انگیزه در دانش آموزان را جدی بگیرند تا بتوانند مهارت های لازم را به خوبی فراگیرند .
در پایه ششم ساخت وبلاگ و ایمیل را به همراه EXCEL مقدماتی آموزش خواهیم داد .

دپارتمان IT مهر آیین – سال تحصیلی 95-94

 


 

سال 94-93

كودك خلاق امروز، معلم و مهندس پر توان فردا خواهد بود، كه با طرح ها و ايده هاي نوين خود مي تواند چرخ هاي مملكت را به حركت درآورد . اهميت آموزش د ر دوران اوليه به حدي محسوس و شايان توجه است كه بازتاب آن در كليه بحث ها و پژوهش هاي علمي و برنامه هاي آموزشي دبستان كاملاً هويداست .

آموزش در دوران كودكي از دو جنبه مورد نظر است : يكي حساسيت و سهولت اثرپذيري كودكان از محيط هاي آموزشي و ديگري دوام اثرات و عمق يادگيري هاي آنها در اين دوران . غزالي در اين باره «. هر كاري كه عظيم بود، تخم آن اندر كودكي افكنده باشند » : مي گويد آموزگاران هم مي توانند، علاقه و شوق خود را نسبت به ارائه اطلاعات در حال رشد كه نياز بچه ها در يك زندگي موفقيت آميز است از طريق بررسي روزمره ال گوهاي جديد حفظ كنند . يكي از اين الگوهاي جديد، استفاده از رايانه به عنوان ابزار آموزشي مفيد در مدارس ابتدايي براي جستجوگري در شبكه جهاني به منظور كمك به دانش آموزان ابتدايي است . شايد استفاده از اين فن آوري بتواند كلاس هاي دوران ابتدايي را از شادي و هيجان بيشتري برخوردار كند . رايانه به كودكان اين دوره كمك مي كند تا جزئيات دروس و مطالب كتاب را به خوبي فرا گيرند . آموزش علوم، رياضي و ورزش به وسيله رايانه و همچنين گفتگوهاي رايانه اي و جلسات الكترونيكي مي تواند كمك هاي زيادي به برنامه ريزي درسي و فعاليت هايي ديگر كلاسي داشته باشد .

 

در دبستان مهرآیین دانش آموزان از دوران پیش دبستانی درسی با عنوان کارگاه رایانه دارند و در پایان دوره ابتدایی با مهارت‌های گوناگونی آشنا می‌شوند که به قرار زیر می‌باشد :

  • پایه پیش‌دبستانی : آشنایی با اجزاء اصلی رایانه و توانایی کار با موس، کیبورد و انجام بازی‌های هدف‌مند در این راستا. بطور کلی اهداف آموزشی این دوره عبارتند از : 1- آشنایی با محیط اطراف 2- درگ و دراپ 3- کلیک کردن 4- تقویت حافظه 5- تفاوت دنیای مجازی و واقعی 6- اصول برنامه های گرافیکی 7- اهمیت نظم و ترتیب 8 - بالا بردن دقت
  • پایه اول : شامل موارد آمادگی و بیشتر نقاشی ( برای بالا بردن دقت و شوق انگیز کردن کلاس کامپیوتر ) همچنین تایپ که تایپ از اواخر بهمن آغاز می شود .
  • پایه دوم : آشنایی با تایپ در محیط word  و آشنایی ویندوز 7.
  • پایه سوم : بیشتر زمان برای کار با ویندوز تخصیص داده شده و در کنار آن با power point , word آموزش داده می شود.
  • پایه چهارم : تکرار و آموزش نرم افزار های مربوط به ویندوز و  آموزش power point , word بصورت پیشرفته‌.
  • پایه پنجم : به منظور یادآوری هرچه بهتر دانش آموزان نرم افزار‌های سال‌های گذشته تکرار و آموزش داده‌ می‌شود در این سال نرم افزار photoshop نیز آموزش داده می‌شود و دانش آموزان با نحوه ی جستجوی مطالب در اینترنت جهت پژوهش‌های خود آشنا می‌شوند.
  • پایه ششم: در سال پایانی دانش آموزان بیشتر زمان خود را صرف انجام پروژه‌های پژوهشی خود می‌کنند و تا بتوانند پژوهش‌های خود را بصورت قابل ارائه برای اولیاء و مربیان در آورند.

شایان ذکر است در طول سال تحصیلی برخی از نرم افزار‌های کاربردی نیز با توجه به نیاز کلاس به دانش آموزان آموزش داده می‌شود مثل : نرم افزار Nero، Windows Movie Maker و ... . آموزش استفاده از اینترنت در سال های آموزشی بالاتر در دسنور کار مدرسه قرار دارد.

 

در طول سال تحصیلی دانش آموزان همچنین در پروژه های جهانی دایره یادگیری و Teddy Bear مشارکت خواهند داشت که در ادامه ی مطب این پروژ‌ه‌ها را توضیح می‌دهیم:

پروژه جهانی دایره یادگیری

Learning Circle

این پروژه یکی از پروژه های شبکه جهانی آموزش و یادگیری (iEARN) است که در هر ترم تحصیلی با شرکت دانش آموزان کشورهای مختلف انجام می شود. هدف آن تبادل علمی، فرهنگی و اجتماعی است بر بستر استفاده صحیح و متناسب با سن دانش آموزان از اینترنت است.روندکار به صورت زیر است:

1- ثبت نام توسط معلم و مشخص کردن سن و شرایط دانش آموزان و انتخاب موضوع کلی

2- تعیین دیگر اعضای گروه توسط هماهنگ کننده های پروژه . گروه شامل 6 تا 8 کلاس هم سن از مدارس کشور های مختلف خواهد بود.

3- معرفی کلاس ها به یکدیگر از طریق ایمیل و شرکت در بحث ها

4- مشخص نمودن عنوان پروژه و سئوال های آن توسط هر مدرسه عضو گروه . این سئوال ها در مورد موضوعی که دانش آموزان هر کلاس انتخاب می کنند خواهد بود.

5- تبادل نظر دانش آموزان و پاسخ به سئوال های تمام کلاس های عضو گروه

6- جمع بندی پاسخ های داده شده به هر پروژه توسط دانش آموزان

7- انتشار جمع بندی در سایت مربوط با نام و مشخصات شرکت کننده ها

زبان ارتباط این پروژه انگلیسی است ،اما چون اکثر شرکت کننده ها انگلیسی زبان دوم آنهاست ،دانش آموزانی که در حد قابل قبولی به انگلیسی تسلط دارند می توانند در این پروژه شرکت کنند.

پروژه Teddy Bear

این پروژه هم از پروژه های iEARN است ومخصوص دانش آموزان سال های اول دبستان با هدف تبادل فرهنگی و اجتماعی طراحی شده است و با ثبت نام معلم شروع می شود. در مرحله بعدی برای هر شرکت کننده یک مصاحب مشخص می شود .سپس دانش آموزان هر کلاس عروسکی را خریده و به همراه هدایایی فرهنگی برای کلاس مشخص شده پست می کنند .عروسک ها معمولا بچه خرس هستند . پس از این که عروسک ها به دست هر کلاس رسید مدت چند ماه در کشور مقصد مهمان خواهند بود و هر دو یا سه روز به خانه یکی از شاگردان خواهد رفت واز آنجا برای کشور و کلاس خودش یک ایمیل می فرستد و خاطراتی را تعریف می کند ، به صورت عکس یا نوشته . این خاطرات شامل عکس خانواده یا عکس از مراسم فرهنگی و مذهبی خواهد بود . در انتهای ترم عروسک مهمان به کشور خودش بر می گردد.در واقع بخشی از فرهنگ کشور میزبان از زبان عروسک مهمان برای کشور خودش نقل می شود.

در این پروژه تبادل عروسک ها با پست معمولی است و سایت اینترنتی مخصوص برای تبادل نظر معلم ها و ثبت خاطرات عروسک در کشور میزبان خواهدبود.


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس : بلوار اندرزگو (شرق به غرب) - نرسیده به بلوار کاوه - بعد از خیابان مهر محمدی - کوچه آشتیانی منفرد - پلاک 3

تلفن : 22235622-22215166* This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

برنامه غذایی

تصاویر تصادفی

ورود به سایتبازگشت به بالا